Mateřská škola Bohumilice

Oficiální internetové stránky

RSS 2.0

Oslava zimního slunovratu – 22.12.2015

O zimním slunovratu se temná síla, se kterou Slunce bojuje celou zimu, vzdává. Dny se začnou prodlužovat a noci zkracovat. V tyto dny prováděli dříve lidé různé tajemné rituály.

I my s dětmi jsme chtěli v tomto duchu provést rituál přivolání Sluníčka. Připravili jsme ohniště, čtyři sklenice ve znamení ohně, vody, země a vzduchu, zapálili vonné tyčinky a mohlo se začít. Postupně jsme pálili větve různých rostlin a stromu, každá nám měla něco přinést. /Borovice – mír, cesmína – ochrana před nebezpečím, heřmánek – energie a síla, jalovec – lásku, vavřín – světlo, a jmelí – posílení všech „kouzel“/. Nakonec jsme po vzoru předků vložili vánoční poleno, vypili tajemný lektvar a zazpívali píseň, v níž děkujeme Zemi za vše, co nám dává.

V tu chvíli jako zázrakem vysvitlo sluníčko ze zamračené oblohy a my věděli, že se nám rituál povedl. Oheň z ohniště jsme si vzali do školky v malé lucerničce a tam ještě na závěr pozdravili Slunce, podle známé jógové sestavy.

Dětem se to velmi líbilo, určitě se k něčemu podobnému vrátíme při jarní rovnodennosti, kdy se pálí Morana a vyhání zima.[flagallery gid=136]

Categories: Nezařazené

Dana Šmídová


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *